Itt van az ősz! - Válogatás nagyanyáink recepttárából

Az ősz az egyik legcsalókább évszak, eleinte még élvezzük a napsütést, ám ahogy egyre beljebb megyünk az évszakba, esősre, hidegre fordul az idájárás. Ez nem csak a hangulatunkon hagy nyomot, nagyon künnyű meghűléses betegségeket összeszedni. A népi gyógymódok közül számos lehetőség közül választhatunk, hogy ezeket a kellemetlen tüneteket enyhítsük.

Krősz Zsuzsa, asztrológus



Értékelés: 4.67 / 3 szavazat

A szerző, a Csillagösvény Jósda weboldalán megjelent írások és cikkek átvételét, utánközlését, idézését,
csak és kizárólag az írás előtt feltünetett elérési linkes forrásmegjelöléssel engedélyezi!

Megfázás elleni háziszerek
 
Ökörfakóró tea
 
Két evőkanál szárított ökörfakórót egy bögrényi vízzel leforrázzunk. Negyed órán át állni hagyjuk, majd leszűrjük, és egy teáskanál mézzel vagy gyümülcscukorral ízesítjük. legjobb reggel, felkelés után fogyasztani.
 
Lándzsásútifű tea
 
Két evőkanál lándzsás útifüvet 1/4 liter vízzel leforrázzuk. 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük, ízlés szerint édesíthetjük mézzel, vagy gyümölcscukorral.
 
 
Zsurlótea
 
A zsrlótea is kiváló ellenszere a krónikus köhögésnek. Elsősorban gyenge szervezetű gyerekeknek és sovány betegeknek ajánlott, akik kimutatható fertőzés nélkül gyakran és hosszú ideig szenvednek légcsőhurutban. Két teáskanál zsurlóteát egy bögrényi vízzel leforrázzunk. Fél óráig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Készíthetünk hideg vizes kivonatot is. Ebben az esetben 12 órán át hagyjuk állni hideg vízben, majd leszűrjük, és mielőtt isszuk, kissé felmelegítjük. Mézzel vagy gyümölcscukorral ízesítjük. Kúraszerűen fogyasszunk 1-2 héten át napi 3 csésze zsurlóteát!
 
Hagymaszirup
 
Egy nagyméretű főzőhagymát 2 deciliter vízben szétdarabolunk. Kipréselt levét 150 gramm barna cukorral, vagy nádcukorral sziruppá főzzük. Úgy is készíthetjük, hogy a cukrot a nyers szétdarabolt hagymához adjuk, és megvárjuk, amíg levet enged, majd kipréseljük. A második esetben a hagyma C-vitamin tartalmát is megőrizzük. Óránként fogyasszunk egy teáskanál hagymaszirupot.
 
 
Háziszerek hurutos köhögésre
 
Mézes sör
 
A sört éjszakára ajánlják házi szerként a népi gyógyászok, köhögés és megfázás ellen. Esténként alkalmazzuk. Főzzünk fel 1/2 liter barna sört, adjunk hozzá 4 evőkanál mézet, vagy gyümölcscukrot, és még melegen gyorsan igyuk meg.
 
Vadkakukkfű
 
1-2 evőkanál vadkakukkfüvet egy csésze vízzel leforrázzunk. 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Naponta háromszor egy csészével igyunk a teából.
 
 
 
Köhögési ingert csökkentő háziszerek
 
Kakukkfű-zsálya teakeverék
 
Egy marék kakukkfű, ugyanennyi eukaliptuszlevél, 1/2 marék zsálya, 1/2 marék bodzavirág kell hozzá. Ezek evőkanálnyi keverékét egy csésze vízzel leforrázzunk. 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Naponta igyunk meg belőle 6 csészényi teát. Érdemes az egész napi mennyiséget először elkészíteni és termoszban tárolni.
 
Ibolya-borostyán tinktúra
 
Egy marék ibolyagyökeret és 2 marék borostyánlevelet apróra vágunk, és egy 7 deciliteres üvegbe tesszük. Jó minőségű, tömény pálinkával (gabonapálinkával, vagy vodkával) felöntjük. 4 hétig állni hagyjuk, naponta felrázzuk. Végül leszűrjük, és a tinktúrát sötét, cseppentős üvegbe töltjük. Naponta 3x10 cseppet fogyasszunk a tinktúrából 1 kanál barna cukorral, gyümölcscukorral, vagy kenyérkockára csepegtetve.
 
Gyümölcs elixír
 
Régi híres házi szer, amelynek több változata is van. 10 gramm aszalt fekete áfonyát, 10 gramm csipkebogyót, 10 gramm zsázsamagot összekeverünk. 1 liter száraz, tiszta fehérborral felforraljuk. 3 percig főzzük, majd leszűrjük. 20 gramm imolagyökeret (fészekvirágzatot) keverünk hozzá, 1 napig állni hagyjuk, majd ismét leszűrjük, és üvegbe töltjük. 
Alkalmazása: 2-3 héten át fogyasszunk naponta 3x1 likőröspohárral, evés előtt és evés után.
 
Mézes tej
 
Elkészítése nagyon egyszerű: 1 csésze (nem homogenizált, lefölözött) tejhez 1 kanál mézet keverünk. Egy kisebb edényben felmelegítjük, de nem forraljuk fel.
 
Zabtea
 
A zabtea jól bevált törökgyulladás elleni szer. 2-3 teáskanál aprított zabpelyhet 1 csésze vízzel leforrázunk. 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Alkalmazása: naponta 3 csésze tea fogyasztása ajánlott.
 
 
 
Citromlé
 
A citromlé közismert, régi torokgyulladás elleni házi szer. Mind ivólé, mind gargarizáló szer formájában igen hatásos. Elkészítése: 1/4 citrom levét felöntjük kb. 1/8 liter meleg, előzetesen felforralt vízzel.
 
Alkalmazása: a cukor nélküli keverékkel naponta háromszor, 1 percen át gargarizálunk. A sós citromlé szintén igen jó hatású. Elkészítése: 1 citrom levét összekeverjük 1/2 teáskanál tengeri sóval vagy konyhasóval, majd felöntjük egy pohár meleg, előzetesen felforralt vízzel. Alkalmazása: a keverékkel naponta 3-4 alkalommal gargarizálunk. Magas vérnyomású betegek sóoldatos kezelést ne alkalmazzanak!
 
Hagymás tej
 
A hagymás tej jól bevált torokfájás és köhögés elleni házi szer. Elkészítése: 3 nagy hagymának csak a legkülső héját távolítjuk el, apróra vágjuk, és agyagedénybe tesszük, 1 szegfűszeget, 1 teáskanál barna cukrot, és egy kis kakukkfűágat adunk hozzá, valamint annyi vizet, hogy jól elfedje. A keveréket kb. 2 óráig kis lángon főzzük, majd leszűrjük, és kipréseljük a hagyma levét. Fogyasztás előtt 1/2 csésze hagymalevet felöntünk 1/2 csésze forró tejjel. Készíthetünk hideg hagymalé-kivonatot is. Az apróra vágott hagymát cukorral rétegesen agyadedénybe tesszük. 12 órán át állni hagyjuk, és csak ekkor adjuk hozzá a vizet, majd a levét kipréseljük. A továbbiakban a fentiek szerint járunk el. Ha a hagymalét hidegen készítjük, C-vitamin tartalma nem károsodik. Alkalmazása: naponta 2-3 alkalommal fogyasszunk 1 csésze hagymás tejet!


Krősz Zsuzsa


Rólunk mondták

További vélemények